< Geri dön

Öğr. Gör. Önder Şenyapılı

Anısına

14 Mart 1940 - 29 Mart 2021
< Geri dön

Öğr. Gör. Önder Şenyapılı

Anısına

14 Mart 1940 - 29 Mart 2021
 • Önder Şenyapılı, 1940 yılında İzmir Ödemiş’te doğdu. İzmir Özel Türk Kolej ve  ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra A.B.D.’de Pensilvanya Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim gördü. Bir süre kamu kurumlarında görev yaptıktan sonra Dünya, Güneş, Milliyet, Günaydın dahil çeşitli gazetelerde profesyonel gazeteci olarak çalıştı.

  Sayın Şenyapılı, 1992-2005 yılları arasında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde tam zamanlı olarak görev yaptı; 2005 yılından 2020 yılına kadar yarı zamanlı olarak ders vermeyi sürdürdü. Tasarımın kültür, sanat ve sinema ile ilişkisine yönelik, görsel işitsel zenginlik içeren seçmeli dersleri, üniversitemizin birçok bölümünden öğrencinin ilgisini çekti, emekliliği döneminde de yazma disiplinini hiç kaybetmeyen Önder Şenyapılı çok çeşitli alanlarda birikime sahipti, yayımladığı kitapları ile tasarımcılara ilham veren, yön gösteren, üretken bir araştırmacı ve yazardı.

  1977 yılında yayımlanan “TV’nin Türk Toplumuna Etkileri” başlıklı ödüllü inceleme kitabından 2017 yılında çıkan “İbrahim Demirel’in Objektifinden Sinemamızın 200 Yüzü” kitabına kadar geçen 40 yılda Şenyapılı, “Sinema ve Tasarım,” “Tasarım ve Medya” ve “20. Yüzyılda Otomobil Tasarımı ve Tasarımcıları” dahil olmak üzere kırkın üzerinde kitap, çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda makale, köşe yazısı ve dizi yazısı yayımladı.


  Fotoğraf Paylaşın

  Anılar


  Mesaj bırakın


 • Mesaj bırakın